volejte 728 005 588

Jak vybrat školku

Jak vybrat školku

Maminky, podívejte se do školky!

Pro každou novopečenou maminku je důležité vědět, co s dítětem, až mu bude 1 rok, 2 nebo 3 roky. Spisovatel Robert Fulgham, který stojí za citátem „Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce,“ by jim určitě poradil zvolit školku. Podle jakých kritérií si ale dobrou mateřskou školku vybrat?

MístoPoloha školky je kritérium, ke kterému je přihlíženo nejčastěji. Většina rodičů si vybírá školku, která je v blízkosti jejich domova, pracoviště nebo je snadno dostupná. Důležitým faktorem je také okolí školky. Přítomnost parků a jiné přírody umožní častější vycházky, při kterých si děti mohou bezstarostně hrát.

Vzdělávací program – Pedagogické plány Ministerstva školství slouží jako předloha pro většinu vzdělávacích programů. Tyto programy nabízejí komplexní pohled na všestranný rozvoj dětí během jejich pobytu ve školce. Programy mohou být často obohaceny o moderní trendy či směry, které se v předškolní výchově objevují.

Personál – Svěřit své dítě do rukou někoho cizího není jenom tak. U personálu byste měli dbát zejména na jejich kompetenci s dětmi pracovat – tedy potřebné vzdělání, popř. zkušenosti. Je důležité, aby byli rodiče a personál „na stejné vlně“, jelikož konečné rozhodnutí rodičů často závisí pouze na vnitřní intuici rodičů. Ve zkratce se však dá říct, že kvalifikovaný personál s přátelským přístupem je předpokladem pro spokojený pobyt vašeho dítěte ve školce.

Doplňkové aktivityDoplňkové aktivity rozšiřují běžnou náplň aktivit, která jsou pro děti ve školce připraveny. Dlouhodobě se mezi nejvíce žádané aktivity řadí výuka cizího jazyka (zejména jazyka anglického), dále pohybové, výtvarné či hudební aktivity a v neposlední řadě také aktivity v přírodě. Množství těchto aktivit by však nemělo být jediným indikátorem kvality celého vzdělávacího programu.

Reference – Předchozí zkušenosti maminek a tatínků hovoří za vše. Školkami, které jsou v provozu již několik let, prošla již řada dětí, a názory na tyto školky jsou často dostupné na internetu či na webových stránkách dané školky.

Struktura tříd – Mateřské školky vybírají z možností smíšených nebo dle věku rozdělených tříd. Ve věkově promíchaných třídách se obvykle starší děti učí pomáhat mladším dětem, které tím zároveň motivují. Na základě osobních požadavků je přesto potřeba zvážit, jaký model bude lépe vyhovovat vašemu dítěti.

Otevírací doba – Potřeby rodičů by měli jít ruku v ruce s výběrem školky. Denní režim školky by měl být dostatečně flexibilní, aby poskytovat přijatelnou dobu příchodu a odchodu dětí ze školky.

Možnost nástupu – Obvyklý věk, ve kterém děti nastupují do školky, se pohybuje kolem 3 let. Velké množství školek dokonce mladší dětí nepřijímá. Školku proto také nutné vybírat podle toho, v jakém věku chcete dítě do školky poslat. Pro ty nejmladší děti jsou v blízkosti školky v některých případech vybudovány také jesle, přijímající dokonce děti staré 6 měsíců.

Cena – Nelze si nic nalhávat, ceny soukromých a státních školek jsou diametrálně odlišné. Soukromé školky obvykle nabízejí osobnější přístup k dětem, než jakého se jim dostane ve školce státní. Všechny státní školky ovšem nelze házet do stejného pytle, a to samé lze říci o školkách soukromých. K tomuto kritériu je potřeba přistupovat stejně jako ke všem ostatním, ovšem všeříkajícími jsou slova paní Elišky Kolmanové, která se vyjádřila takto: „Finanční stránka je jistě podstatná, ovšem spokojenost dítěte také. Tak kvalitní školku s kvalifikovaným a přátelským personálem jako je Agentura-Beránek bychom jistě těžko hledali.“

Proto neváhejte, a přijďte se do školky a jeslí Agentury Beránek podívat a přesvědčit na vlastní oči!