volejte 728 005 588

Pouštíte děti ven?

Pouštíte děti ven?

Větší provoz na silnicích, delší pracovní doba rodičů, zaměstnané a vytížené babičky, ale snad i strach z toho, co se může nehlídanému dítěti venku stát – to všechno jsou důvody, proč děti dnes netráví venku ani zlomek času, co jsme trávili my. Pomohou sportovní kroužky? Jak se to vezme.

Pěkný článek v příloze iDNES

I když s jednotlivými body naší „obžaloby“ chtě nechtě souhlasíme, mít to pěkně černé na bílém rozhodně neškodí. Proto nás zaujal článek z 5. května 2015 s názvem Děti, alou ven! Je to dobré pro oči, kosti i proti ADHD z přílohy OnaDnes.cz. To, co všichni tak nějak tušíme, zde publikují podepřené statistickými studiemi a bijí na poplach. Pouštějte děti ven!

Zeptat se můžete dětských lékařů, tělocvikářů, ale možná to uvidíte i sami. Dnešní děti jsou neohrabané, nesoustředěné a mnohem častěji nemocné, než generace jejich rodičů. Pomůže dát dítě od malička na sport? Paradoxně to nemusí být to pravé. Jednostranně orientovaná sportovní aktivita zaměřená na výkon dítěti zřídka dá tolik, jako obyčejná hra na honěnou, vybíjená a lezení po stromě.

Oči, svalový korzet, ale i soustředění

Že dítě pravidelným pohybem při běžné dětské hře získá souměrnější svalový korzet (potřebný pro rovnou páteř a zdraví kloubů), než na hodinách gymnastiky, je celkem uvěřitelné. Napadlo vás ale, že běháním po trávě a lezením po stromech se dítě naučí také odhadnout svoji sílu, vyhýbat se zraněním a třeba i bezpečně padat? Na to žádný kroužek není.

Stejně tak žádná domácí aktivita nenahradí těkání očima po okolí a nutnost zaostřovat na blízké a vzdálené předměty. Víte, z čeho máte po práci tak unavené oči? Není to ze záření monitorů, ale z toho, že se osm hodin upřeně díváte na jedno místo.

O vlivu venkovního pohybu na dětské soustředění a o dokonce jako o terapii pro děti s ADHD píše vědecká práce citovaná ve zmíněném článku na iDNES s názvem, který lze přeložit jako Děti s poruchami soustředění se lépe soustředí po procházce v parku.

Co na to naše školka?

S bohatým doprovodným programem, který se zaměřuje i na pohybové aktivity, se snažíme současný nedostatek přirozeného pohybu dětí ve venkovním prostředí kompenzovat. Pro zdravé děti, ale zejména pro ty, které začínají mít náběh ke špatnému držení těla, jsou tu třeba naše výlety za koněm a opravdová hippoterapie.