volejte 728 005 588

Odečtete si školku z daní

Odečtete si školku z daní

Zhruba v polovině loňského roku schválili poslanci zákon o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, který zajímavým způsobem nabízí refundaci nákladů spojených s umístěním předškolních dětí do mateřské školky nebo obdobného zařízení. Zákon se týká již daňového přiznání 2014. Co tedy říká a koho se sleva dotkne?

Sleva na dani, nikoliv daňové zvýhodnění

V právnickém jazyce aby se člověk vyznal. Pokud jste si dodnes vyplňovali sami daňové přiznání, měli jste nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě, a to v každém průběžném měsíci. Tato výhoda zůstává a zákon s ní nijak nesouvisí. Nově vzniká možnost odečíst si z celkové částky roční daně z příjmů položku do výšky prokazatelných nákladů na umístění dítěte v zařízení předškolní péče, a to pro jednoho z rodičů a maximálně do výšky minimální mzdy, tedy 8500 Kč.

Pokud vlivem ostatních slev na dani a daňových bonusů nevyplývá subjektu povinnost platit žádnou daň z příjmu, nová sleva na dani nemá povahu daňového bonusu, nelze tedy na jejím základě žádat od státu přeplatek na dani.

U živnostníků využívajících daňové paušály se prozatím nepočítá s jakýmkoliv omezením této slevy, vykázat ji nemohou pouze takoví, kteří zahrnuli náklady na školkovné do obecných nákladů, tedy do výdajů vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmů podle paragrafu 24 zákona o daních z příjmů.

Zákon se týká i firemních školek

Zákon nezapomněl ani na firmy, které formou nepeněžního plnění poskytují firemní školku jako benefit svým zaměstnancům, nebo přispívají na umístění dítěte do školky provozované jiným subjektem.

Zdroj:http://zpravy.aktualne.cz/finance/rodicum-pomuze-nova-danova-sleva-za-skolku-uz-letos/r~d33cfbb6fa3f11e3b583002590604f2e/