volejte 728 005 588

Od kolika let je v Česku povinná mateřská školka?

Od kolika let je v Česku povinná mateřská školka?

Zatímco ještě před pár lety byla povinná školní docházka od 6 let a předškolní vzdělávání bylo dobrovolné, v současné době už je v zákoně stanovena i povinná docházka do mateřské školky. Od jakého věku tato povinnost platí a mezi jakými typy školek lze vybírat?

Změny platí od roku 2017

Novela školského zákona u nás vešla v platnost od školního roku 2017/2018, od něhož je mateřská školka povinná pro všechny děti, které mají k 1.září (resp. ke dni, kdy začíná nový školní rok) 5 let. Stejně jako u základní školy se jedná o bezplatné vzdělání, co se týká podmínek omlouvání absencí apod., tak ty si každá školka určuje sama.

Je lepší klasická nebo soukromá školka?

Podobně jako u jiných škol (základní, střední či vysoké), tak i u mateřských si lze vybrat, zda dáte přednost státnímu nebo soukromému zařízení. U státní školky je možná výhodou to, že za ni nemusíte platit. Soukromá školka ale poskytuje spoustu výhod, které běžné školy nemají – ať už jde o individuální přístup ke každému dítěti, lepší pedagogové nebo modernější a kvalitnější vybavení.

Vybrat vhodnou školku je důležité, vybírejte ji pečlivě

Mateřská školka sice netrvá tak dlouho jako další stupně vzdělávání, i tak se ale rozhodně nevyplatí podcenit její výběr. Zvláště ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno je jejich výběr velmi pestrý a pokud máte možnost, můžete svým dětem dopřát soukromou školku, do níž se budou jenom těšit. V Brně mezi ty nejlepší patří školka od agentury Beránek, která mimo jiné nabízí i výuku angličtiny a spoustu dalších zajímavých a zábavných aktivit. Výhodou je zde i velmi kvalitní stravování s možností vybrat si denně ze dvou obědů nebo atraktivní tématický plán, zaměřený každý měsíc na něco jiného. Kromě školky v Brně provozuje agentura Beránek i soukromé jesle.