volejte 728 005 588

Nejčastější problémy při nástupu dítěte do školky

Nejčastější problémy při nástupu dítěte do školky

Nástup dítěte do mateřské školy neprobíhá vždy úplně hladce, ale mnohdy jej doprovázejí menší či větší komplikace. Zdaleka ne vždy je dítě na školku dostatečně připravené a v takových případech pak může mít v novém prostředí problémy si na něj zvyknout a přizpůsobit se trochu jinému režimu, než na které bylo doposud zvyklé.

Fixace na rodiče

Zvláště u těch menších dětí bývá častým problémem fixace na jejich rodiče – děti pak špatně snášejí odloučení a těžko si zvykají na to, že najednou jsou celý den bez maminky (nebo tatínka) a v prostředí mezi cizími lidmi. To ale obvykle časem přejde a děti si většinou brzy na nové prostředí i nové kamarády zvyknou a školka se pro ně stane příjemným místem.

Obtížná adaptace na nové prostředí

Přechod z domácího prostředí do jeslí či do školky je pro dítě velkou změnou, a tak se nelze divit, že adaptace na nové prostředí pro něj nemusí být jednoduchá. Je důležité s tím předem počítat a dítě na novou situaci co nejlépe připravit. A pokud možno, udělat maximum pro to, aby se do školky těšilo (např. tím, že si tam najde nové kamarády, zažije spoustu zábavy apod.). Naopak to nejhorší, co mohou rodiče udělat, je dítě předem strašit a zbytečně v něm vyvolávat obavu z toho, co jej čeká.

Nezvládnuté některé základní dovednosti

Častým problém bývá i nezvládnutí některých základních dovedností, které by již předškolák měl umět. Zde je dobré se předem v dané školce informovat a zeptat se, co by už dítě mělo umět a naopak s čím se počítá, že mu s tím ve školce pomohou. Roli hraje samozřejmě i rok dítěte, zcela jiné požadavky jsou u malých dětí navštěvujících jesle a naopak např. u pětiletých dětí ve školce.

Špatný výběr mateřské školky

Dost zásadní je také výběr té správné školky. Doporučujeme neřídit se pouze vzdáleností od bydliště, ale pokud máte tu možnost platit si soukromou školku, vybrat tu nejlepší, kde máte záruku, že se vašemu dítěti dostane nejlepší péče. Kvalitních soukromých školek je dnes již celá řada, např. v Brně mezi ně patří mateřská školka, kterou provozuje agentura Beránek.