volejte 728 005 588

Je pro přijetí dítěte do školky nutné očkování?

Je pro přijetí dítěte do školky nutné očkování?

Otázka povinného očkování patří v posledních měsících k hojně diskutovaným tématům. Většina lidí se sice shodne, že základní očkování je nezbytné a bez něj jsou děti vystaveny zbytečnému riziku. Roste však počet lidí, kteří se domnívají, že očkování spíše škodí a svoje děti nechtějí nechat očkovat vůbec. Jak je to s možností těchto dětí navštěvovat zařízení, jako jsou jesle nebo mateřská školka?

Jiná situace je u předškoláků, jiná u menších dětí

Aktuálně je stav takový, že zatímco u předškoláků starších pěti let jsou školky povinny je přijímat, u mladších dětí jsou povinné celkem čtyři základní vakcíny. Jinak je tomu je u soukromých zařízení – jakákoli alternativní nebo soukromá školka si může sama rozhodnout, zda neočkované děti přijme nebo ne, bez ohledu na jejich věk.

V budoucnu se očekávat změna podmínek i u soukromých školek

Nyní je sice povinnost očkování (u dětí mladších pěti let) jen u státních školek, do budoucna je ale pravděpodobné, že stejnou povinnost budou mít i soukromá zařízení. V přípravě je totiž novela zákona, jež stanovuje povinnost, aby i soukromá školka mohla přijímat pouze očkované děti. Ministerstvo zdravotnictví tak chce zvýšit proočkovanost populace, která v posledních letech klesla, což je zdravotním rizikem nejen pro neočkované děti, ale i pro ty ostatní.

Strach z očkování je do značné míry spojený s fake news

Důvodem, proč čím dál více rodičů odmítá své děti nechat očkovat, jsou velmi často různé fake news z dezinformačních webů, případně od lidí, kteří zdravotní problematice nerozumějí. Jedním z hoaxů byla např. informace, že očkování způsobuje autismus, což se později ukázalo jako nepravdivá zpráva. Na druhou stranu je faktem, že v některých výjimečných případech očkování může způsobit vedlejší účinky a i argumenty o svobodném rozhodnutí rodičů mají něco do sebe. Vědecké poznatky ale jasně prokazují, že povinné očkování má smysl.