volejte 728 005 588

Je pro dvouleté dítě školka vhodným prostředím?

Je pro dvouleté dítě školka vhodným prostředím?

Zatímco síť mateřských školek je v České republice poměrně široká, u dětských jeslí už je situace o dost horší – není jich příliš mnoho a tak rodiče, které potřebují svoje dvouleté dítě svěřit do péče předškolního zařízení, se často rozhodnou pro některou z mateřských škol. Je ale toto řešení pro dítě to pravé?

Mnoho školek nemá vhodné vybavení

Záleží samozřejmě na konkrétní školce – lepší podmínky jsou obvykle v těch soukromých, kde bývá méně dětí na jednoho pracovníka, který se jim tak může více věnovat. Oproti tomu běžné školky mívají často hračky jen pro starší děti, kromě toho mívají např. příliš vysoké židle, stoly, umyvadla apod., což může být pro děti mladší tří let určité bezpečnostní riziko.

Jeslí je v ČR poměrně málo

Zákon, podle něhož měla mateřská školka mít povinnost přijímat i dvouleté děti byl zrušen. Jeslí je navíc u nás málo, takže rodiče nemají tak široký výběr. Záleží navíc na samotném dítěti – pro některé mohou být jesle pozitivní zkušeností, zejména díky kontaktu s dalšími dětmi, u jiných ale může mít dlouhodobý pobyt v takovém zařízení spíše negativní vliv, zejména na jeho psychiku.

Soukromé jesle mohou být pro dvouleté dítě ideální

Dobrým řešením, kdy mohou být rodiče klidní, že pro své dvouleté dítě vybrali to nejlepší, jsou např. soukromé jesle, na které následně navazuje soukromá školka. Dítě tak dostane tu nejlepší péči, navíc si později nemusí zvykat na úplně nové prostředí.

Alternativou ke školce a jeslím je soukromé hlídání

Skvělou alternativou, pokud svého potomka nechcete dát ani do jeslí, ani do školky, je zaplatit si soukromé hlídání dětí. U něj není žádné věkové omezení, takže je jedno, zda jde o roční, dvouleté nebo třeba šestileté dítě, navíc se mu bude moci pečovatelka věnovat více, než kdyby měla na starosti větší počet dětí.