volejte 728 005 588

Co by mělo dítě umět, než nastoupí do školky?

Co by mělo dítě umět, než nastoupí do školky?

Nástup do mateřské školky bývá pro dítě velkou změnou v jeho životním rytmu – ocitne se mezi ostatními dětmi, musí poslouchat nebo respektovat pokyn paní učitelky a zvyknout si na nové prostředí. Těžší to bývá zejména pro děti, které před tím nenavštěvovaly jesle – pro ně může být taková situace ještě složitější.

Co už by dítě mělo zvládat a co naopak ještě nemusí?

Dítě, které se chystá začít chodit do mateřské školky, by mělo umět alespoň základy oblékání a svlékání, mělo by si umět samo dojít na WC, umýt a utřít si ruce, pít z hrnečku nebo skleničky, používat lžíci, vysmrkat se do kapesníku a další základní činnosti. Samozřejmostí by mělo být, že umí chodit po schodech, zná svoje jméno a příjmení a dokáže si pozná své oblečení a boty. U některých složitějších dovedností se počítá s tím, že je děti ještě nemusejí zvládat. Obvykle tedy nevadí, pokud si ještě neumí např. zavázat tkaničky u bot (zvláště u těch menších dětí) nebo některé jiné náročnější věci – spoustu z nich se může naučit přímo ve školce.

Každá školka může mít trochu jiné požadavky

Každé zařízení, ať už je to soukromá školka nebo státní, mívá jiné požadavky, resp. doporučení – některé školky je zveřejňují na svých internetových stránkách. Určitě doporučujeme webovou prezentaci školek shlédnout, i z toho si můžete udělat obrázek o tom, jak to v dané škole chodí.

Důležité je, aby se dítě do školky těšilo

Jednou z nejdůležitějších věcí, na které by si rodiče měli dát obzvláště záležet, je to, aby se jejich dítě do mateřské školky těšilo a nemělo z ní strach. I proto byste měli věnovat výběru vhodné školky velkou pozornost – pokud se rozhodnete pro soukormou školku, je to většinou pro dítě – díky individuálnímu přístupu – lepší varianta. Pro ty, jenž bydlí v Brně, jsou skvělou volbou např. zařízení, která provozuje agentura Beránek – její školka navíc navazuje na soukromé jesle, dítě tedy může plynule přejít z jeslí do školky na stejném místě.