Soukromá školka Brno a jesle v centru Brna facebook

Co by mělo dítě umět, než nastoupí do školky?

Co by mělo dítě umět, než nastoupí do školky?

Nástup do mateřské školky bývá pro dítě velkou změnou v jeho životním rytmu – ocitne se mezi ostatními dětmi, musí poslouchat nebo respektovat pokyn paní učitelky a zvyknout si na nové prostředí. Těžší to bývá zejména pro děti, které před tím nenavštěvovaly jesle – pro ně může být taková situace ještě složitější.

Co už by dítě mělo zvládat a co naopak ještě nemusí?

Dítě, které se chystá začít chodit do mateřské školky, by mělo umět alespoň základy oblékání a svlékání, mělo by si umět samo dojít na WC, umýt a utřít si ruce, pít z hrnečku nebo skleničky, používat lžíci, vysmrkat se do kapesníku a další základní činnosti. Samozřejmostí by mělo být, že umí chodit po schodech, zná svoje jméno a příjmení a dokáže si pozná své oblečení a boty. U některých složitějších dovedností se počítá s tím, že je děti ještě nemusejí zvládat. Obvykle tedy nevadí, pokud si ještě neumí např. zavázat tkaničky u bot (zvláště u těch menších dětí) nebo některé jiné náročnější věci – spoustu z nich se může naučit přímo ve školce.

Každá školka může mít trochu jiné požadavky

Každé zařízení, ať už je to soukromá školka nebo státní, mívá jiné požadavky, resp. doporučení – některé školky je zveřejňují na svých internetových stránkách. Určitě doporučujeme webovou prezentaci školek shlédnout, i z toho si můžete udělat obrázek o tom, jak to v dané škole chodí.

Důležité je, aby se dítě do školky těšilo

Jednou z nejdůležitějších věcí, na které by si rodiče měli dát obzvláště záležet, je to, aby se jejich dítě do mateřské školky těšilo a nemělo z ní strach. I proto byste měli věnovat výběru vhodné školky velkou pozornost – pokud se rozhodnete pro soukormou školku, je to většinou pro dítě – díky individuálnímu přístupu – lepší varianta. Pro ty, jenž bydlí v Brně, jsou skvělou volbou např. zařízení, která provozuje agentura Beránek – její školka navíc navazuje na soukromé jesle, dítě tedy může plynule přejít z jeslí do školky na stejném místě.