volejte 728 005 588

Role trvalého bydliště při zápisu do mateřské školky

Role trvalého bydliště při zápisu do mateřské školky

Plánujete vaše dítě nechat zapsat do mateřské školky, ale nejste si jistí, zda ho v ní vezmou nebo jaká u ní platí kritéria? U většiny školek je velmi důležité, jaké má dítě zapsané trvalé bydliště a zásadní roli hraje samozřejmě také jeho věk – podle těchto dvou parametrů se určuje, které děti mají přednost.

U státních školek je trvalé bydliště dítěte klíčové

Klasická státní mateřská školka má obvykle jasně dané podmínky a jednou z nich je právě trvalé bydliště, jež musí být v příslušné oblasti. To může být někdy problém např. u rodin, žijících v podnájmu, přičemž v občanském průkazu mají uvedenu jinou adresu pobytu. Podle zákona si ale nájemník může přihlásit trvalé bydliště tam, kde má nájemní smlouvu a žádný souhlas majitele k tomu nutně nepotřebuje.

Hlavním kritériem je věk a adresa trvalého pobytu

Spolu s trvalým bydlištěm je zásadním parametrem především věk – přednost mají starší děti a to v prvé řadě ty, na něž se vztahuje povinné předškolní vzdělávání. Až na posledním místě jsou pak v pořadníku ti, jenž mají bydliště mimo příslušný školský obvod. Ne u všech školek ale musíte tuto věc řešit – ty soukromé mají podmínky jiné.

U soukromé školky na bydlišti vůbec nezáleží

Můžete-li si dovolit za předškolní vzdělání vašeho dítěte zaplatit něco navíc, ideální volbou je bezpochyby soukromá školka. Nejen že se vašemu dítěti dostane individuálního přístupu a dalších benefitů oproti běžným školkám, ale můžete pro něj vybrat naprosto libovolnou školku, ať už máte trvalé bydliště kdekoli.

Každá školka má trochu jiná pravidla – raději si je zjistěte včas

Jak u běžných, tak i u soukromých mateřských školek platí, že každá má trochu jiné podmínky a požadavky. Proto rozhodně doporučujeme nenechávat vše na poslední chvíli, ale s dostatečným časovým předstihem se o všem informovat. Je lepší věnovat výběru více času, než aby pak vaše děti byly zklamané a ve školce se jim nelíbilo. Hledáte-li školku pro vaše dítě v Brně, skvělé podmínky má např. Agentura Beránek, která provozuje i soukromé jesle pro děti už od jejich šesti měsíců.