volejte 728 005 588

Umíte dětem vybrat správné přezůvky do školky?

Umíte dětem vybrat správné přezůvky do školky?

Problematika správného obouvání dětí se táhne napříč generacemi jako červená nit, přesto stále narážíme na nevhodně volenou, nesprávně velkou, nebo pro děti celkově naprosto nevyhovující obuv. Je to vina rodičů? Jak se to vezme. Na trhu je totiž nevhodných dětských botiček tolik, že musejí rodiče v hlavě nosit opravdu hodně informací, aby nesáhli vedle. Přečtete si tedy tento článek, který vznikl na základě reportáže České televize, rozhovoru s odbornicí paní Vlastou Majerovou, u nás ve školce.

Nejčastější problém – chybí pevná pata

Zdravá pata dítěte by měla být postavena kolmo na podložku. Bez patřičné opory v botách má patní kost tendenci uhýbat do strany a mluvíme o tak zvané valgózní patě. U hodně malých dětí běžná věc, ale u předškoláků se už jedná o ortopedickou vadu. A na vině jsou nejčastěji – jak jinak – nevyhovující boty.

Přezůvky do školky, ale stejně tak i běžná obuv na venek nebo přezůvky do bytu, by u dětí měly obsahovat pevný opatek, tedy výztuž, která patu v botě fixuje a drží ji vzpřímenou. Poznáte ji tak, že nejste schopni na botě lehce promáčknout patu nad podrážkou (jak ukazuje video).

Dětských botiček bez opatku je na trhu samozřejmě většina, malé princezny se snadno zhlédnou v růžové barevné kombinaci nebo obrázku z kresleného filmu a o to těžší boj je pro rodiče vnutit dítěti méně vzhlednou, ale ortopedicky vhodnou botu.

Výhodou je, že za určitých okolností plní správný účel i dětské sandálky s páskem přes patu. Opět si ale musíte v ruce bedlivě vyzkoušet, jestli je opatek i po vykrojení paty dostatečně pevný, aby držel dětskou patičku fyziologicky vzpřímenou.

Naopak, zkuste se zatvrdit a dětem rozmluvit pantofle bez pásku na patě, plážovou obuv nebo žabky, ty jsou pro delší chození (mimo pláž) naprosto nevhodné.

Pozor na velikost, dětská noha roste skokem

Zatímco dětskou patičku deformuje chybějící opatek v botě, postavení prstů a klenbu může ohrozit její nesprávná velikost. Dětská noha roste velice rychle a to ještě ne rovnoměrně, ale v nepravidelných intervalech. Odborníci z České obuvnické a kožedělné asociace se proto shodují, že správnou velikost dětské obuvi by měli rodiče kontrolovat v pravidelných dvou – tříměsíčních intervalech a udržovat v dětské botě rezervu před špičkami prstů cca 10 – 15 mm.

Pokud je rezerva větší (koupíme ve snaze ušetřit větší boty, nebo mladší dítě příliš brzy podědí po starším sourozenci), dítěti může bota padat, odírat patu a způsobovat v důsledku nesprávné zapojení svalů nohy v průběhu kroku. Malá bota samozřejmě tlačí, ale nutí také děti krčit prsty a opět vede ke zkracování kroku a nepřirozenému našlapování.

Samotné měření velikosti dětské nohy a poměřování proti velikosti boty je ovšem také věda. Pokud dítě vezmete do obchodu a v nové botě mu zkusíte zmáčknout špičku kvůli rezervě, pokrčí podvědomě prsty. Dělají to všechny děti, co svět světem stojí, a vy tak nic moc nezjistíte. Dětská bota by ale ideálně měla mít samostatnou vložku – tu když vyndáte a necháte na ni dítě stoupnout, velmi snadno posoudíte, kolik milimetrů zbývá od palce ke špičce boty.

Jaké další vlastnosti by dětská bota měla mít?

Velikost s správně tuhý opatek jsou základními předpoklady zdravé dětské nohy a rozvoje motoriky celého těla. Jsou zde ale i méně diskutované parametry, které je vhodné si pohlídat také.

Špička boty by měla být, podobně jako třeba u dospělých maratonek, ohebná tak, aby umožňovala rozvinutí chodidla v průběhu kroku mezi patou a špičkou. Tuhá stélka pod prsty znamená opět zkracování kroku, vytáčení kolen a nevhodné zapojení svalů nohou.

Tvar dětské botičky při pohledu od podrážky by měl kopírovat tvar dětské nohy. Ta se také od nejužšího místa (paty) vějířkovitě rozšiřuje směrem k prstům. Levné dětské boty bohužel přirozenou geometrii dětské nohy ani přirozený krok moc nepodporují.

Obvyklou poznámkou je také přírodní materiál. Kůže a bavlna dovolí dětské noze dýchat a syntetické materiály zpravidla znamenají pocení a riziko rozvoje kožních problémů.

video (160 minuta) ČESKÁ TELEVIZE